Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký sen (88)

30. 04. 2017 19:54:08
Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Tramvaje z Čech, opravy strojů a koňský chomout. Vancouver, podzim, zima 1998/1999.

27. října. Ahoj Ingrid, Franto & spol., už jsem zase tady, u psaní dopisu. S velkou pravděpodobností bychom - já, Luisa a Destiny - přijeli do Rapotína. Na počátku února, kdy jsou letenky nejlevnější. V té době se dají pořídit za 500 USD na hlavu. Nejdůležitější část rozhodnutí je pro mě zaplacený dluh. Zatím se držím předpovědi. Budu mít vše splaceno do konce roku. Také moje smlouva končí 31. prosince, počítám, že se měsíc protáhne. Přede dvěma týdny jsem vypověděl moje životně nejhorší pracovní zadání a začal jsem novou zakázku, krátkodobou - na dva měsíce. Tentokrát je zakázka plný opak předchozí. Pracuju s jednou programátorkou, chytrou a pracovitou. Poprvé v životě hraju druhé housle v programování. Shodou okolností je Amy Češka. Její prababička odešla do USA ve 20. letech, později se vrátila do Čech. Její dcera se vrátila do USA a vzala si českého emigranta. Tož tak to chodí, lidi nevijó, kam se vrtnout. Zpět k věci. Přijeli bychom na tři týdny, hlavně na lyžování na běžkách. Napište nám, jestli se Vám to hodí. Jakou má Franta (máš Franto) velikost klobouku? Third time makes the charm - do třetice všeho dobrého, zvlášť klobouku.

8. ledna. Ahoj Ingrid, Franto & spol., na rozcvičku: v místním plátku “Oregoňan” město otisklo článek o zavádění tramvají. Portland má rychlodráhu s vozy většími a těžšími pro dopravu do města a blízkého okolí. Teď město zavádí tramvaje pro vnitřní město. Do konkurzu na tramvaje se přihlásila Siemens A.G., Mercedes a Škoda Plzeň. Škoda vyhrála konkurz ve všech kategoriích: pohodlí jízdy, pohodlí nastupování a vystupování, spolehlivost a nejmenší skřípění nákolků o koleje v zatáčkách. Už si spořím na šalinkartu.

Vše jde zatím podle plánu. Koncem prosince jsem vyplatil dluhy. Ačkoli jsem okamžitě udělal další, kterého se snadno zbavím. Luisa se zapsala na školu léčivých umění (East-West Colleage of Healing Arts). 4. ledna šla na první přednášky. Po roce bude vyučená masážní léčitelka. Obsahem studia jsou terapie z východu a západu na udržování zdraví. Školné mě stálo 6.000 USD. Ve svém oboru je E-WC dobře ceněná v celých U.S. a navíc je blízko. Zítra pojedu s Luisou na kole, aby si odzkoušela a porovnala dopravu autem a na kole.

Od prosince máme nové, byť ojeté, auto. V prosinci Viki poslala Honzu předem z práce. Takže H.. seděl v Dodge, na místě vedle řidiče. Najednou jela kolem další dodávka a narazila nám řidičovy dveře. Řidička dodávky se rychle rozhlédla, příliš rychle - protože přehlédla H. - a spěšně zmizela. Zločin nezůstal bez následku, ale beze stopy taky ne. Honza si pěkně zapsal číslo. Večer jí Viki zavolala - do čtvrti Portlandu zvané Lake Oswego = nejdražší čtvrť Portlandu. Obnoxious bitch! (drzá čuba). “Já jsem nikoho neviděla, takže jsem nic neuděla”. Nakonec nám její pojišťovna zaplatila 1.140 USD, za které jsme si koupili Buick Skylark, model z roku 1988 (za 1000 USD). Karoserie je v dobrém stavu. Motor neměl dobrou údržbu, ale možná přežil nedostatek péče. Je to 2.3l, čtyřválec, vstřikování do hlav, 160 koní. Motor vypadá pěkně navržený. Má najeto 100.000 mil. Shodou okolností se nám Dodge pokazil. Nechce startovat. Takže mám práci na zítřek. Viki najede 2.500 mil měsíčně, takže nestihnu všechnu údržbu.

Od 18. března do 5. dubna má Luisa prázdniny. Nemůžu si vzpomenout, jestli v tom čase lyžování za něco stojí. Luisa nechce minout školu. Mně práce vychází dobře. V listopadu jsem začal nový kontrakt - do konce února, za 55 USD/hodina. Vedu pět lidí, jsme daleko před termínem a hlavně daleko před jinými dodavateli. Takže: můžu si vzít dovolenou v únoru, protože se protáhne o čekání na dodavatele. Nebo skončím podle kontraktu a vezmu si dovolenou v březnu. V každém případě, mohu si zvolit, jak se mi to hodí.

Pokusím se sehnat hortensie “Nikko”. Měl by to být celkem snadný úkol pro mého věrného Bavoráka. Různá zahradnictví jsou většinou daleko v zázemí, mimo dosah bicyklu.

20. února. Dneska ráno jsem telefonoval. Jak už jsem se zmínil, nezbyla mi energie na cestování. Můj boss by mě nechal jít na týden. Týden je ale málo, člověk je zpitomělý z cesty na tři dny. Smlouvání delšího času by stálo úsilí, taky nalezení levnějších letenek. Hlavně ale, Destiny ani Luisa nechtějí vynechat školu. Destiny kvůli řidičskému kurzu, Luisa žere svoji školu. Už pomýšlí na pokračování na doktorku přírodního léčení. Zítra jedou obě na první cyklistický závod v letošní sezóně. Závod “časovka chlapáckého mrazu” (Jack frost timetrial) je ve Vancouveru.

O maturitě: nic takového v Americe. Střední škola neznamená nic. Na konci dostaneš potvrzení o ukončení střední školy (GED = general education diploma), když dochodíš. Není výjimkou, že studenti odejdou ve druhém ročníku na vysokou nebo vyšší školu. Podmínkou k přijetí na vysoké školy je počet bodů na testu vědeckých schopností (SAT = scholastic aptitude test) pro školy s technickým zaměřením, testu schopností pro právnické školy (LSAT = law school admission test) atd. Testy jsou nezávislé na škole, kdokoliv, kdekoliv může zaplatit 75 USD a podrobit se testu. Obyčejně v lednu každého roku.

Viki, jak už víte, si pořídila koně. Takže je po uši v dluhu. Nevím přesně kolik, řekl bych, že dluží mezi 20 – 30.000 USD. Dříve jsem jí dluh vyplatil, ale ona si hned pořídila novou úvěrovou kartu. Tentokrát s vyšším úvěrem, protože tak dobře splácela. Nadarmo jsem jí vysvětloval složený úrok, kdy platíš úrok z úroku. Výsledkem je praktická matematika. Všechno, co vydělá, do posledního měďáku, jde na její splátky, včetně příspěvku do domácnosti od Honzy. Jenomže splátky nejsou dostatečně velké, pokrývají jenom úrok. Nemůže vynechat práci ani když je nemocná. Navíc je dálkovým zemědělcem. Mi Cara je výjimečný kůň, mohla by přinést aspoň hodnotu dluhu. Nemyslím si ale, že ji Viki prodá.

Václav

Autor: Bohdan Koverdynský | neděle 30.4.2017 19:54 | karma článku: 13.87 | přečteno: 305x

Další články blogera

Bohdan Koverdynský

Americký sen (117)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Rekapitulace. Javorová Vyhlídka, jaro 2017.

27.8.2017 v 8:03 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 235 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (116)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Nepřátel se nelekejte a Rosie the Riveter. Javorová Vyhlídka, jaro 2015.

23.8.2017 v 11:08 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 217 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (115)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Chemická závislost. Javorová Vyhlídka, červenec 2014.

22.8.2017 v 17:44 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 191 |

Bohdan Koverdynský

Americký sen (114)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Jak se zbavit odpudivé pijavice. Javorová Vyhlídka, 25. května 2014.

20.8.2017 v 6:58 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 273 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny XIII.

Chvíle, kdy všechna slova jsou marná a nezbývá, než srovnat si účty ručně. Kdo s koho. Miloš versus Erik...

23.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 105 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Severín M (1)

Život je takový hloupý způsob, jak strávit čas čekání na smrt. Severín M je totální outsider. Tento svět nechápe, ani o to nestojí.

23.9.2017 v 15:06 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 94 | Diskuse

Lucie Menclíková

Pořádná rána pod pás

Ty největší podpásovky přicházejí přesně ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte. Překvapení mám ráda, ale ne ty nemilý. To je to nejhorší, co může bejt.

23.9.2017 v 10:12 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 417 | Diskuse

Dita Jarošová

Fenomenální Jarmila Novotná...

Její hlas mne provázel v dětství, ale mnoho věcí jsem o ní nevěděla, ovzduší doby mlžilo, obrušovalo památky stejně jako jména, podobně, jako tomu bylo již v dávném Egyptě. Byly to písně "Ach synku, synku" a "Teče voda teče"...

23.9.2017 v 0:03 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 262 | Diskuse

Dita Jarošová

Svědkem doby...

Být svědkem doby znamená být pozorovatelem, nebýt lhostejným vůči okolí, vyjadřovat se k problémům a všímat si spojitostí.

22.9.2017 v 20:56 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 80 | Diskuse
Počet článků 117 Celková karma 8.89 Průměrná čtenost 303

Bezpečnostní analytik, amatérský historik a občasný publicista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.