Americký sen (109)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O národním hospodářství, o smradovi a entropii. Javorová Vyhlídka, jaro 2009.

19. března. Ahoj Ingrid a Franto, konečně jsem se rozhodl sepsat malé příhody – perličky - které se mi udály v posledních letech. Nejdříve ale musím vzpomenout na Vráťu Tolara. Po dlouhá léta, Kanada má vládní program „pomoci“ indiánům: vláda poskytne  materiál, technickou radu, zatím co indiáni, vlastními silami, si postaví co chtějí. V šedesátiletém trvání předpisu indiáni postavili jenom jednu vesnici. Velice pěkně, mnohem lépe než běžné kanadské osídlení. Jak už jste uhodli, návrhářem, kresličem, polírem byl Tony Tolar.

 

Musím se zmínit o rakovině,  děj  který člověka může  přivést  do  rovnováhy.  Rakovina je přirozená:  v každém  těle malá  část buněk  vyroste nepřirozeně. Obratný oběh těla roznáší zvláštní buňky zvané „přirozené zabíječe“, ve zkratce NK (natural killer). Účelem těchto buněk je odstranění  nepřirozených, rakovinných, buněk. Většinou se obojí buňky udržují v rovnováze. Rovnováha se poruší buď oslabením  obranného oběhu, nebo ničivým vlivem na buňky. Člověk musí zpytovat své svědomí, zdali má dobrou životasprávu a nebo je ve styku s nebezpečnými  látkami. Některé látky se dostanou do těla jednou  a zůstanou dlouho. Rovnováha se naváže  odstraněním příčin. Rovnováha se také může navázat posílením obranného oběhu, bez ohledu na příčiny porušení rovnováhy. Změna výživy a životosprávy je příjemná léčba. Což mi připomnělo následující: nedávno jsem zašel do čínské čtvrti v Portlandu. Ze zvědavosti jsem vstoupil do bylinkářského obchůdku. Bylinkář - který nebyl Číňan, ale Peršan – se ptal, jak může sloužit a co potřebuju. Z rozmaru povídám, že jsem přišel, abych si zlepšil zrak. Bylinkář, jménem Mortýza Aleai , mi dal paklík godži bobulí, paklík bobulí zvaných dračí oči a výtažek z květů chryzantém. Bobule jsou dobré a – bez dalšího – vidím lépe!

 

O Velkém Ďolíku. Nejdříve musím opravit nedorozumění! Ingrid neprodávej, nedaruj žádný pozemek. Ani malé kousky. Naopak, malé kousky mají největší hodnotu, protože dříve nebo později takové kousky stojí v cestě sjednocování, úpravě a vždy stojí za vykoupení za dobrou cenu. Když národní (světové) hospodaření skončí s prázdnou, příčina a výsledek je nemění. Výsledkem je, že navzdory hospodaření, které je na huntě, národní (světoví) hospodáři mají „plnou“. Výsledkem je, že většina lidí musí vyjít s troškou. Podle mého názoru tyto vlny nejsou přirozené. Neříkejte mi, že není možné hospodařit ze zásob ani ze zabezpečení, tak jak rozumní lidé hospodaří doma. Dobrá tedy, vyjdeme s troškou. Po staru. S vlastními nebo místními potravinami jen té nejlepší hodnoty. Odepřeme si vše, co může přinést halíř těm národním hospodářům.

 

O smradovi. Hlupáci mají potěšení v nadávkách a urážkách. Chtěl bych vás přesvědčit, že jsem zvolil jméno „smrad“ nejlépe jak jsem mohl, protože nejlépe vystihuje jako charakter. Tedy smrad není urážka, je to jeho podstata. Iniciály jeho jméno B.O. jsou také americkou hantýrkou pro tělesný pach (body odor) a smrad v češtině znamená člověka, který lže. To je přesně on, nepoctivec. Oblbování národa zvaný volební dějství začalo už 1,5 roku před volbami proti obvyklým 8 měsícům z toho důvodu, že národ potřeboval zvýšenou dávku blbosti, jinak by mohl  zvolit skutečnou osobnost. Pocit byl oprávněný, mezi čekateli bylo několik nebezpečných tváří: Ron Paul, Dennis Kucinich, Raplh Nader. Cynthia McKinney: hrstka lidí, kteří nebyli na prodej. Smrad, na druhé straně, studoval na Harvardu už tehdy pod dohledem „ochránce“.

 

Březen. Ahoj Vašku, je čas se vypsat ze škol. Už všechno umíš. Teď je na čase se pustit do práce se svou vlastní hlavou: ty pracuj a nech Němce se učit česky. Pro tebe bude nejlepší začít svůj vlastní podnik. Pokud máš ještě příležitost převzít podnik, o němž si se zmínil, udělej to! Ty když pracuješ, je za tebou vidět práce, nenech si ji sežrat někým jiným. Podle mého odhadu za 6 - 8 měsíců přijdou hubené časy i do Česka. Přijdou jako tsunami, náhlá mořská vlna. Neplánuj dovolenou, nic. Pracuj na soběstačnosti a vlastním podnikání. 

 

Tvůj fotopříběh došel v pořádku. Ačkoli se mé pokusy zhatily vždy mezi 2 a 3 Mb, protože mám spojení přes ZAOD (zaklíčovač/odklíčovač), také zvaný modem. Musel jsem požádat Honzu, aby mi fotopříběh přenesl na CD, on má číslicové spojení. 

 

Musel jsem se nasmát, kdyz jsi napsal, že bys raději postavil bez povoleni. Zkus to tady! Když by tě někdo nahlásil, příští den přijdou s buldozerem, stavbu zplanýrují během jednoho dne a navrch ti pošlou účet za práci! Stalo se to tady hned v našem sousedství. Za fašismu to otroci nemají lehké.

 

Pokud máš možnost, doporučil bych tobě a mámě mlýnek na zrní Schnitzer Vario. Je dosti drahý, stojí 470 EUR, ale na některých věcech se nedá spořit. Z počátku bych doporučil nejjednodušší občerstvení: - kalich zpola naplněný jogurtem- 2 polévkové lžíce čerstvě namleté mouky zamíchané s jogurtem- několik kousků čerstvého ovoce: jahody, jablka, kiwi a podobně Něco takového by chutnalo hnusně s moukou z obchodu. Čerstvá mouka dělá velký rozdíl. 

 

Blahopřejeme k novému titulu. Je to velký úspěch. Uvaž, že nyní máš všechny dveře otevřené. Tvá rozhodnutí mají nyní váhu a dopad. Pamatuj Jakuba Demla: „Člověk nemá jiné volby, než volby mezi dobrým a zlým“. Každé úsilí člověka míří buď k ničení nebo k tvoření. Drž na paměti, že konec každé práce musí něco stvořit. To znamená, že každý krok technického projektu se musí zvážit, zdali je tvořivý nebo ničivý. 

 

Shodou okolností poslední dobou uvažuju o termodynamice. Pojmy entropie a entalpie se mi zdají uboze zvolené, chci je nahradit jinou teorii... vice méně pro srandu.  Přemýšlím o tom, když musím někde čekat a není nic jiného na pomyšleni. Moje myšlenka pochází z běžné definice teploty: průměrná kinetická energie atomu daného tělesa. Přemýšlím, jestli by se nedala celá termodynamika předělat z hlediska jedné „průměrné“ molekuly. Vím, že tlak plynu je průměrná hybnost molekul daného tělesa. 

 

Zrovna jsem doprohlížel tvůj příběh. Klobouk dolů, máš za sebou kus práce. Jaké stoupání má ta střecha? Já když jsem navrhoval naši střechu, byl jlsem překvapen, že nejmenší zatížení z větru, nejmenší víření větru, ale ještě dostatečný skluz sněhu, mají střechy s úhlem 33 - 35 stupňů, tedy ve zlatém poměru 6.5:10 - 7:10. Prakticky všechny střechy ve starém Japonsku mají ten sklon, ovšem na ostrove Hokkaidó jsou střechy mnohem příkřejší kvůli rekordním přívalům sněhu.

 

Kvalita se pozná. Dobrá břidlice nemá náhražku. Výborná břidlice nemá rovného v žádném ohledu. Střecha je  nejdůležitější část domu, břidlicová střecha přináší štěstí. Musím se přiznat, nerad, že se mi jedna věc nelíbila: sádrové panely. To je moderní, západní vynález, který má vzhled, ne funkci. Sádrové panely vážou vodu. 

 

Václav

Autor: Bohdan Koverdynský | čtvrtek 3.8.2017 20:44 | karma článku: 11,67 | přečteno: 245x
  • Další články autora

Bohdan Koverdynský

Americký sen (118)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Kruh se uzavírá. Praha, 21. srpna 2017.

17.10.2017 v 22:07 | Karma: 12,67 | Přečteno: 433x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (117)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Rekapitulace. Javorová Vyhlídka, jaro 2017.

27.8.2017 v 8:03 | Karma: 15,99 | Přečteno: 492x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (116)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Nepřátel se nelekejte a Rosie the Riveter. Javorová Vyhlídka, jaro 2015.

23.8.2017 v 11:08 | Karma: 15,77 | Přečteno: 338x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (115)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Chemická závislost. Javorová Vyhlídka, červenec 2014.

22.8.2017 v 17:44 | Karma: 11,22 | Přečteno: 290x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (114)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Jak se zbavit odpudivé pijavice. Javorová Vyhlídka, 25. května 2014.

20.8.2017 v 6:58 | Karma: 11,70 | Přečteno: 349x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (113)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Duch nepříznivých časů a náměty pro Dostojevského. Javorová Vyhlídka, 25. ledna 2014.

17.8.2017 v 19:38 | Karma: 12,76 | Přečteno: 424x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (112)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Stavba septiku a boj se sousedem. Javorová Vyhlídka, 25. září 2011.

13.8.2017 v 6:13 | Karma: 13,62 | Přečteno: 251x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (111)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O koních a lidech. Javorová Vyhlídka, jaro 2011.

8.8.2017 v 18:50 | Karma: 11,64 | Přečteno: 239x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (110)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O věcech světských, prašivých. Javorová Vyhlídka, rok 2010.

7.8.2017 v 21:53 | Karma: 9,22 | Přečteno: 289x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (108)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O velkém ďolíku a čtení japonského písma. Javorová Vyhlídka, podzim, zima 2008.

29.7.2017 v 8:54 | Karma: 12,70 | Přečteno: 231x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (107)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O Laplaceovi, auto-otroctví a znovu-vynalézání kola. Javorová Vyhlídka, 3. října 2006.

26.7.2017 v 22:08 | Karma: 15,48 | Přečteno: 259x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (106)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O řemesle psaní článků. Javorová Vyhlídka, 15. dubna 2006.

24.7.2017 v 21:07 | Karma: 9,50 | Přečteno: 194x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (105)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O jídle a ježíšovské dráze Johanna Schnitzera. Vancouver, 19. listopadu 2004.

6.7.2017 v 8:31 | Karma: 10,79 | Přečteno: 258x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (104)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Zvířata, mláďata a pec na chleba z Arizony. Vancouver, 11. srpen 2004.

3.7.2017 v 19:45 | Karma: 12,12 | Přečteno: 299x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (103)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Několik slov o krocení japonských nožů. Vancouver, 9. května 2004.

30.6.2017 v 15:56 | Karma: 14,95 | Přečteno: 240x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (102)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O tom, jak se lidé liší, o studiích, učení a řecké svatbě. Vancouver, prosinec 2003.

28.6.2017 v 19:07 | Karma: 12,51 | Přečteno: 330x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (101)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Dědictví Pilgrimů a manažerů Amtraku. Vancouver, 30. listopadu 2003.

26.6.2017 v 20:48 | Karma: 12,16 | Přečteno: 223x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (100)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Společnost spících motorů. Vancouver, 13. duben 2003.

21.6.2017 v 8:24 | Karma: 13,48 | Přečteno: 269x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (99)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O ukradených volbách, válce a panu morálním Augustovi. Vancouver, 1. únor 2003.

16.6.2017 v 21:46 | Karma: 16,33 | Přečteno: 286x | Diskuse| Poezie a próza

Bohdan Koverdynský

Americký sen (98)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O kohoutovi, který si myslel, že je člověkem a Marxově rovnici. Vancouver, léto 2002.

5.6.2017 v 19:19 | Karma: 14,82 | Přečteno: 212x | Diskuse| Poezie a próza
  • Počet článků 118
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 332x
Bezpečnostní analytik a občasný publicista.

Seznam rubrik