Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký sen (98)

5. 06. 2017 19:19:19
Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O kohoutovi, který si myslel, že je člověkem a Marxově rovnici. Vancouver, léto 2002.

3. červenec. Ahoj rodino, všechny Vás zdravím a posílám pár fotek, které jsme vzali tento rok. Bohouš psal a ptal se na velfér staveb, které kluci s Ivou postavili, zda pila pracuje, atd., tak jsme pěkně fotili, ať si užije pohledu na známá milá místa!

Nemáme Bohoušovu adresu, tak mu prosím dejte dopis k přečtení, až se ukáže. Vašek a Ivanka psali společně, už jsem jim i odepsala. Vašek psal o Filoméně na rybách, velmi mě to pobavilo, neboť zde taky máme srandu se zvířaty – kojoti sežrali všechny slepice (7) a pak přišli pro kohouta Petra, miláčka rodiny, neboť byl vychován jako jedináček s láskou celé rodiny a myslel, že je taktéž člověkem a moc se ani se slepicema nebavil, jen čekal, že jeho lidé přijdou a hned se točil okolo, pípal či skřehotal vesele a láskyplně zobal z ruky. Tož je též sežrán ve věku 5 měsíců. Stále něco sázím, Václav dokončil balkón a bude dělat schody. Skleník dostane novou fólii na podzim, pravou skleníkovou tentokrát. Vítr – hurikán v měsíci březnu si našel slabé místo a odloupl kus na jižní straně – s Luisou jsme bojovaly s větrem a fólií a provazy jsme navázaly přes vrch a upevnily na klády na zemi – vše za dujícího větru se stromy v úhlu nepříčetném a s extra fólií, co jsme dávaly přes díru, jsme občas vylétly mírně do vzduchu, ale udělaly jsme to. Koně se na to nemohli ani dívat a odešli radši do stájí.

Luisa a Destiny mají školu, Václav má tento týden dovolenou a teď zrovna trochu dospává 8:42 AM a Honza dokončil program a dělá marketing a krabice, ve kterých to bude prodávat a pomáhá mně v Maple View se sekačkou a taháním těžkých stromů.

U nás doma nic celkem nového, fotky jsou za tisíc slov, tak už se dívejte a hned odepište! Pozdravte děcka a zvěř, ještě dlužím dopis Milanovi – copak Milan junior a Hanka sem? Příští rok? Naše holky teď stále trénují oba koně hned jak mají chvilku volno, neboť je chtějí ukazovat a vyhrály modrou stužku a s ní nějaké peníze, ale hlavně je to velice baví z nějakého důvodu, který těžko chápu, protože je s tím „ukázáním“ koně taky spousta času od umytí a učesání v ten den a všelijaké postroje nutné atd. Je dobré se na to dívat, máš-li čas. Ahoj! Pište.

Václav se začíná vrtět v posteli, musím vařit snídani.

Viki

2. srpna. Ahoj Bohouši & Rapotínští, děkujeme za inspirující dopis. Máš v něm Bohouši pěknou sbírku názorů, názorů, které volají po odpovědi. Navíc jsem včera přišel na pěkný důkaz teorému: vrcholy (všechny 3) rovnostranného trojúhelníka nepadnou nikdy na celistvé souřadnice. Důkaz mně dobře „rozepsal“. Zpět k dopisu. Nejdříve mne zarazilo oslovení „Zdravím vás z Česka“. Copak se stalo Čechám? Dříve se zdravívalo z Čech.

Pokud se týká automobilové turistiky, pro mě je ta výrazem zákona volnosti/povinnosti. Čím víc volnosti, tím víc povinnosti. Čím více lidi mohou jezdit, tím víc (nakonec) musí jezdit.

Teď, když jsi vedoucí ve své práci, musíš se naučit dvě věci:
- pracovníci potřebují inspiraci
- pracovníci musí mít v paměti, že jejich místo má hodnotu

Pro inspiraci musíš najít vysoký cíl pro celý podnik, který je prospěšný celé společnosti a musíš pracovat k dosažení takového cíle. Pracovníci si uvědomí hodnotu místa, když jej ztratí – nebo když někdo jiný ztratí místo. Ale! Nikdy nevyhoď někoho, protože je nemakačenko! Nevyhoď nikoho z osobních důvodů. Výměny lidí se nejlíp dosáhne změnou struktury, kdy se pozice může ztratit. Taková změna je rychlá a nikdo se nemůže zlobit, zvláště když změna má smysl.

Konečně jsem se dostal k oblíbené otázce voleb a politických stran. Z historie víme, že elita nedokáže vládnout. Víme také, že dav nedokáže vládnout. Nakonec ani církev nedokáže vládnout. Nejúspěšnější vláda je v rovnováze.

Volby. Nikdy nevolím pravici. Pravice představuje elitu. Což je základní problém. Elita – svou definicí – není schopna úspěchu u voleb. Nemá dost hlasů. Elita musí poplést a zmátnout nejhloupější část – masu voličů. Pravice musí lhát a podvádět, chce-li vyhrát volby. Problém levice je, že levice většinou nepochází z elity – avšak ve vládní pozici má prostředky a pozici elity. To vede k nerozumným nadějím a cílům. V ohledu zadlužování jsou v Americe Republikáni asi 1:10 lepší zadlužovatelé než Demokrati.

Národní hospodářství v USA. Bohouši, požádej Frantu, ať ti pořádně zatřepe hlavou. Máš tam zaražený „index spotřebitelské důvěry v USA“. Věci jsou jednoduché. Jenom se na ně podívej očima. Devadesátá léta v USA přinesla významnou novinku: otevření podílového trhu (stock market) jednotlivcům za minimální cenu (díky počítačům). Dříve jsi mohl na trh jenom koupí křesla na tržišti (100.000 USD za rok na NYSE). Nebo jsi mohl platit prostředníkovi, který držel místo na tržišti (broker). Důsledkem novinky byl obrovský příliv kapitálu do hospodářství. Velká část kapitálu našla použití ve výrobním procesu:

P VP+PS P' (Karlova rovnice) kde: P = kapitál, VP = výrobní prostředky, PS = pracovní síla, P'= kapitál zvýšený od nadhodnotu.

Naneštěstí, nabídka kapitálu byla tak obrovská a prodavači kapitálu tak nezkušení, že většina veřejnosti nepostřehla zkratku v Karlově rovnici. Podle Karla chamtivý kapitalista se pouští do rovnice (výše) jenom proto, aby uchamtil ' (nadhodnotu). V našem případě ale velká část podnikatelů postřehla možnost uchvácení celého kapitálu, místo aby se pustili do těžkostí podnikání kvůli nějaké nadhodnotě. Na rovinu, česky to znamená, že mnoho podnikatelů podfouklo tržníky prodejem bezcenného papíru. Podvod netrvá věčně. Tržníci opustí tržiště, kapitál se stane vzácným, úroky porostou, koupě na úrok se znemožní, výroba se zpomalí. Tradiční podnikání, tradiční a základní výrobky nabudou v hodnotě. Podle mého názoru, příští rok nás přivede na dno.

Cestovní plány. Myslím, že v příštím roce nikam nepojedeme. Uvažuju, že bychom pozvali Milana juniora a Zdenku. Původně jsem také uvažoval o Hance. Zatím máme místo, řekl bych, pro 4 lidi. 2-3 lidi ve stanu, 1 v soustružně. Také v Dodge (dodávka) mám místo nanejvýš pro 7 lidí, včetně řidiče. Tohle bude nejlepší zorganizovat telefonem.

Cesta napříč USA autem. 'v been ther, 'v done it, hated it! Taky jsem tam byl, také zkusil, stálo to za h. Pokud si vzpomenete, my jsme přijeli z Massachusetts do Portlandu v našem Dodge. Nezmíním se o drobnostech – půjčení auta, zaplacení pojištění – je skoro nemožné bez úvěrové karty a úvěrem 5.000 USD. Ale, osobně jsem potkal pár kluků z Čech, kteří přijeli až do Portlandu, napříč USA. Měli víc štěstí než rozumu. Kdo to zkusil, ví, že:

- zajímavosti Ameriky jsou jenom v blízkosti pobřeží. Uprostřed je velká, placatá zem buranů.
- zajímavá místa nejsou v blízkosti dálnic, typicky. Výjimkou je pobřežní US 101.

Zdraví Václav

Autor: Bohdan Koverdynský | pondělí 5.6.2017 19:19 | karma článku: 11.27 | přečteno: 188x

Další články blogera

Bohdan Koverdynský

Americký sen (118)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Kruh se uzavírá. Praha, 21. srpna 2017.

17.10.2017 v 22:07 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 273 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (117)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Rekapitulace. Javorová Vyhlídka, jaro 2017.

27.8.2017 v 8:03 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 364 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (116)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Nepřátel se nelekejte a Rosie the Riveter. Javorová Vyhlídka, jaro 2015.

23.8.2017 v 11:08 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 277 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (115)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Chemická závislost. Javorová Vyhlídka, červenec 2014.

22.8.2017 v 17:44 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 236 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Tereza Lišková

18 věcí, které můžete dělat, když Vánoce klepou na dveře

Očumovat nádherně nazdobené výlohy obchodů plné blikajících světýlek a jiných vánočních cingrlátek, dokud nedostanete epileptický záchvat.​ Třeba.

23.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 276 | Diskuse

Marek Ryšánek

Aby nebylo pozdě.

Dnešní evangelijní podobenství nás již uvádí do tématiky, o které pojednávají oddíly tradičně čtené a vykládané na konci církevního roku. Mluví se v nich o konci našeho pozemského času, posledním soudu.

23.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jaroslav Herda

Svatyně

Tam za vodou v rákosí, kde ukrytý je prám, Ti přečtu tisíc perexů, abys, až budeš verše číst, ses převyznala ve textu. To Ti řikááám. Bude tam mokro, hamťavo, prostě samá voda. Spolu se zahřejem, sirky by zvlhly, nech je doma.

22.11.2017 v 20:57 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 141 | Diskuse

Martina Mičková

Josef Lada alias Kocourek Josef

Může mít slavný Josef Lada něco společného s nalezeným kocourem? Jak dopadne osamělý zraněný kocourek a proč maluje obrázky? Všechno se můžete dozvědět, stačí se jen začíst.

21.11.2017 v 21:26 | Karma článku: 7.25 | Přečteno: 242 |

Jaroslav Herda

Žeň

Kreslené vtipy špatně se vyprávějí. Psát úvodní slovo k veršům se mi také protiví. Však písí žízní zní a písmenka si žádá, tak mrcho pij, když tak tě IT nastavil.

21.11.2017 v 20:18 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 311

Bezpečnostní analytik, amatérský historik a občasný publicista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.