Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký sen (109)

3. 08. 2017 20:44:24
Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. O národním hospodářství, o smradovi a entropii. Javorová Vyhlídka, jaro 2009.
19. března. Ahoj Ingrid a Franto, konečně jsem se rozhodl sepsat malé příhody – perličky - které se mi udály v posledních letech. Nejdříve ale musím vzpomenout na Vráťu Tolara. Po dlouhá léta, Kanada má vládní program „pomoci“ indiánům: vláda poskytne materiál, technickou radu, zatím co indiáni, vlastními silami, si postaví co chtějí. V šedesátiletém trvání předpisu indiáni postavili jenom jednu vesnici. Velice pěkně, mnohem lépe než běžné kanadské osídlení. Jak už jste uhodli, návrhářem, kresličem, polírem byl Tony Tolar.

Musím se zmínit o rakovině, děj který člověka může přivést do rovnováhy. Rakovina je přirozená: v každém těle malá část buněk vyroste nepřirozeně. Obratný oběh těla roznáší zvláštní buňky zvané „přirozené zabíječe“, ve zkratce NK (natural killer). Účelem těchto buněk je odstranění nepřirozených, rakovinných, buněk. Většinou se obojí buňky udržují v rovnováze. Rovnováha se poruší buď oslabením obranného oběhu, nebo ničivým vlivem na buňky. Člověk musí zpytovat své svědomí, zdali má dobrou životasprávu a nebo je ve styku s nebezpečnými látkami. Některé látky se dostanou do těla jednou a zůstanou dlouho. Rovnováha se naváže odstraněním příčin. Rovnováha se také může navázat posílením obranného oběhu, bez ohledu na příčiny porušení rovnováhy. Změna výživy a životosprávy je příjemná léčba. Což mi připomnělo následující: nedávno jsem zašel do čínské čtvrti v Portlandu. Ze zvědavosti jsem vstoupil do bylinkářského obchůdku. Bylinkář - který nebyl Číňan, ale Peršan – se ptal, jak může sloužit a co potřebuju. Z rozmaru povídám, že jsem přišel, abych si zlepšil zrak. Bylinkář, jménem Mortýza Aleai , mi dal paklík godži bobulí, paklík bobulí zvaných dračí oči a výtažek z květů chryzantém. Bobule jsou dobré a – bez dalšího – vidím lépe!

O Velkém Ďolíku. Nejdříve musím opravit nedorozumění! Ingrid neprodávej, nedaruj žádný pozemek. Ani malé kousky. Naopak, malé kousky mají největší hodnotu, protože dříve nebo později takové kousky stojí v cestě sjednocování, úpravě a vždy stojí za vykoupení za dobrou cenu. Když národní (světové) hospodaření skončí s prázdnou, příčina a výsledek je nemění. Výsledkem je, že navzdory hospodaření, které je na huntě, národní (světoví) hospodáři mají „plnou“. Výsledkem je, že většina lidí musí vyjít s troškou. Podle mého názoru tyto vlny nejsou přirozené. Neříkejte mi, že není možné hospodařit ze zásob ani ze zabezpečení, tak jak rozumní lidé hospodaří doma. Dobrá tedy, vyjdeme s troškou. Po staru. S vlastními nebo místními potravinami jen té nejlepší hodnoty. Odepřeme si vše, co může přinést halíř těm národním hospodářům.

O smradovi. Hlupáci mají potěšení v nadávkách a urážkách. Chtěl bych vás přesvědčit, že jsem zvolil jméno „smrad“ nejlépe jak jsem mohl, protože nejlépe vystihuje jako charakter. Tedy smrad není urážka, je to jeho podstata. Iniciály jeho jméno B.O. jsou také americkou hantýrkou pro tělesný pach (body odor) a smrad v češtině znamená člověka, který lže. To je přesně on, nepoctivec. Oblbování národa zvaný volební dějství začalo už 1,5 roku před volbami proti obvyklým 8 měsícům z toho důvodu, že národ potřeboval zvýšenou dávku blbosti, jinak by mohl zvolit skutečnou osobnost. Pocit byl oprávněný, mezi čekateli bylo několik nebezpečných tváří: Ron Paul, Dennis Kucinich, Raplh Nader. Cynthia McKinney: hrstka lidí, kteří nebyli na prodej. Smrad, na druhé straně, studoval na Harvardu už tehdy pod dohledem „ochránce“.

Březen. Ahoj Vašku, je čas se vypsat ze škol. Už všechno umíš. Teď je na čase se pustit do práce se svou vlastní hlavou: ty pracuj a nech Němce se učit česky. Pro tebe bude nejlepší začít svůj vlastní podnik. Pokud máš ještě příležitost převzít podnik, o němž si se zmínil, udělej to! Ty když pracuješ, je za tebou vidět práce, nenech si ji sežrat někým jiným. Podle mého odhadu za 6 - 8 měsíců přijdou hubené časy i do Česka. Přijdou jako tsunami, náhlá mořská vlna. Neplánuj dovolenou, nic. Pracuj na soběstačnosti a vlastním podnikání.

Tvůj fotopříběh došel v pořádku. Ačkoli se mé pokusy zhatily vždy mezi 2 a 3 Mb, protože mám spojení přes ZAOD (zaklíčovač/odklíčovač), také zvaný modem. Musel jsem požádat Honzu, aby mi fotopříběh přenesl na CD, on má číslicové spojení.

Musel jsem se nasmát, kdyz jsi napsal, že bys raději postavil bez povoleni. Zkus to tady! Když by tě někdo nahlásil, příští den přijdou s buldozerem, stavbu zplanýrují během jednoho dne a navrch ti pošlou účet za práci! Stalo se to tady hned v našem sousedství. Za fašismu to otroci nemají lehké.

Pokud máš možnost, doporučil bych tobě a mámě mlýnek na zrní Schnitzer Vario. Je dosti drahý, stojí 470 EUR, ale na některých věcech se nedá spořit. Z počátku bych doporučil nejjednodušší občerstvení: - kalich zpola naplněný jogurtem- 2 polévkové lžíce čerstvě namleté mouky zamíchané s jogurtem- několik kousků čerstvého ovoce: jahody, jablka, kiwi a podobně Něco takového by chutnalo hnusně s moukou z obchodu. Čerstvá mouka dělá velký rozdíl.

Blahopřejeme k novému titulu. Je to velký úspěch. Uvaž, že nyní máš všechny dveře otevřené. Tvá rozhodnutí mají nyní váhu a dopad. Pamatuj Jakuba Demla: „Člověk nemá jiné volby, než volby mezi dobrým a zlým“. Každé úsilí člověka míří buď k ničení nebo k tvoření. Drž na paměti, že konec každé práce musí něco stvořit. To znamená, že každý krok technického projektu se musí zvážit, zdali je tvořivý nebo ničivý.

Shodou okolností poslední dobou uvažuju o termodynamice. Pojmy entropie a entalpie se mi zdají uboze zvolené, chci je nahradit jinou teorii... vice méně pro srandu. Přemýšlím o tom, když musím někde čekat a není nic jiného na pomyšleni. Moje myšlenka pochází z běžné definice teploty: průměrná kinetická energie atomu daného tělesa. Přemýšlím, jestli by se nedala celá termodynamika předělat z hlediska jedné „průměrné“ molekuly. Vím, že tlak plynu je průměrná hybnost molekul daného tělesa.

Zrovna jsem doprohlížel tvůj příběh. Klobouk dolů, máš za sebou kus práce. Jaké stoupání má ta střecha? Já když jsem navrhoval naši střechu, byl jlsem překvapen, že nejmenší zatížení z větru, nejmenší víření větru, ale ještě dostatečný skluz sněhu, mají střechy s úhlem 33 - 35 stupňů, tedy ve zlatém poměru 6.5:10 - 7:10. Prakticky všechny střechy ve starém Japonsku mají ten sklon, ovšem na ostrove Hokkaidó jsou střechy mnohem příkřejší kvůli rekordním přívalům sněhu.

Kvalita se pozná. Dobrá břidlice nemá náhražku. Výborná břidlice nemá rovného v žádném ohledu. Střecha je nejdůležitější část domu, břidlicová střecha přináší štěstí. Musím se přiznat, nerad, že se mi jedna věc nelíbila: sádrové panely. To je moderní, západní vynález, který má vzhled, ne funkci. Sádrové panely vážou vodu.

Václav
Autor: Bohdan Koverdynský | čtvrtek 3.8.2017 20:44 | karma článku: 9.47 | přečteno: 193x

Další články blogera

Bohdan Koverdynský

Americký sen (118)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Kruh se uzavírá. Praha, 21. srpna 2017.

17.10.2017 v 22:07 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 226 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (117)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Rekapitulace. Javorová Vyhlídka, jaro 2017.

27.8.2017 v 8:03 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 332 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (116)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Nepřátel se nelekejte a Rosie the Riveter. Javorová Vyhlídka, jaro 2015.

23.8.2017 v 11:08 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 262 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (115)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Chemická závislost. Javorová Vyhlídka, červenec 2014.

22.8.2017 v 17:44 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 222 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Vojtěch Fišera

V rukojeti

Aarskogův-Scottův syndrom je vzácné onemocnění, u kterého dochází k narušení vývoje některých částí lidského těla. třeba abnormální vzhled, oči daleko od sebe, divný nos,krátký krk, malý vzrůst, vlastně to ani nesouvisí s článkem.

22.10.2017 v 11:07 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 117 | Diskuse

Tereza Špetlíková

Rolling Stones a jejich cesta ke hvězdám v obraze

Pětice kluků tvořící legendární Rolling Stones začínala tak, jako mnoho jiných kapel 60. let. Přesto se velmi rychle ukázalo, že právě oni se od většiny něčím odlišují.

22.10.2017 v 8:01 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 117 | Diskuse

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny XVII.

Nezapomínejte, že málokdy a máloco je doopravdy tak, jak to na první pohled vypadá. A pak - každý má svou pravdu.

21.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 336 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Čest a sláva Rudé armádě

aneb urban sketcherovo mlhavé sobotní ráno nad Prahou. Zdá se, že podzim už začíná být melancholický.

21.10.2017 v 16:46 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jan Řeháček

Představte si, představte si, co jsem vhodil do urny

Malá předvolební variace na klasické téma známé semaforské dvojice Suchý - Šlitr. Na mysli mám samozřejmě urnu volební. Ale možná se mi to jen zdálo. Pane vrchní, dvakrát točenou vládu do skla.

21.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 19.23 | Přečteno: 422 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 8.93 Průměrná čtenost 306

Bezpečnostní analytik, amatérský historik a občasný publicista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.